Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Homa
urodzony: 1969
spalone: 8 września 2015
Rezydencja: Hamburg
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 4
Perpetrator: jej mąż Mohamad (47 lat)
W 1995 roku Homa i jej mąż Mohamad przybyli z Afganistanu z 3 dziećmi jako uchodźcy do Niemiec.

Homa pracuje jako pomocnik kuchenny, jej mąż Mohamad jest bezrobotnym strażnikiem. Dlatego towarzyszy i kontroluje swoją żonę na każdym kroku. Kiedy ona bierze prysznic rano 8 września 2015 roku, on wchodzi do łazienki. Mówi "Spójrz" i wylewa trzy litry gorącego oleju na jej twarz. Jako powód oświadczy w sądzie, że chciał, by stała się nieatrakcyjna dla innych mężczyzn. Zbrodnia przypomina ataki kwasów. Około połowa skóry Homy jest poparzona.

Mohamad idzie na policję i mówi, że zabił swoją żonę. Sanitariusze już tam są. Policjanci zabierają ofiarę do specjalnej kliniki. Homa przeżywa poważne obrażenia. Ona pozostaje na intensywnej terapii przez 3 tygodnie.

W lutym 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Hamburgu rozpoczyna się proces w sprawie usiłowania zabójstwa. Mohamad zeznaje, że był zazdrosny i bał się wstydu, że jego żona chciałaby zadowolić kogoś innego. Zabronił jej uczęszczać na kurs języka niemieckiego. W kwietniu Mohamad został skazany na dziesięć lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie poważnych obrażeń ciała.

W listopadzie Federalny Sąd Najwyższy częściowo uchyla decyzję. Sąd Okręgowy w Hamburgu powinien był dać oskarżonemu możliwość wypowiedzenia jego przemówienia zamykającego za zamkniętymi drzwiami, tak się mówi. Ujawniłoby to możliwe motywy istotne z punktu widzenia kary. Jest to wyraźnie kwestia pozytywnego wpływania na przekonanie. Względy dotyczące bezpieczeństwa kobiety i jej córki najwyraźniej nie odgrywają w tym żadnej roli.

W lutym 2017 r. sprawa zostanie odesłana do Sądu Okręgowego w Hamburgu. Kara pozostanie w kwietniu za usiłowanie zabójstwa, kara więzienia zostanie zmniejszona o 6 miesięcy z nieznanych powodów. Małżeństwo się skończyło.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa and tagged , , , .