Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Katrin Götze
ur. 1966 r.
zasztyletowana na śmierć: 1 kwietnia 2003 r.
Miejsce zamieszkania: Münster
Pochodzenie: Sprawca: Turcja
Dzieci: niejasne
Sprawca: jej były chłopak Cetin A. (32 lata w chwili popełnienia zbrodni)
Przy pomocy 66 ciosów nożem Cetin zabija swoją byłą dziewczynę Katrin w Münster na początku kwietnia 2003 roku. Mieszka ona w Münster, jej prawdziwe nazwisko i narodowość nie są znane. Uważa się, że jest Niemką. Policja znajduje ciało na terenie rekreacyjnym Steinfurter Bagno. Sprawca ukrywa się i zostaje umieszczony na liście śledczych.

Nic nie byłoby wiadomo o tej sprawie, gdyby 15 lat później sprawca nie został aresztowany w Paryżu. Zaatakował on nożem pracownika socjalnego. Europejski nakaz aresztowania został wykryty dzięki próbce śliny. Złożono wniosek o ekstradycję. Sprawa wraca więc na łamy prasy w sierpniu 2018 roku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .