Historia zabójstw honorowych

Ayse Y.
urodzony:
zasztyletowany na śmierć: Kwiecień 2003
Miejsce zamieszkania: Obertshausen (niedaleko Offenbach)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jedna córka (ur. 1994), jeden syn (ur. 1990)
Sprawca: jej mąż, w chwili popełnienia zbrodni miał 34 lata.
Nic by nie było wiadomo o tym zabójstwie honorowym, gdyby nie jego następstwa: W grudniu 2008 r. 19-letni Rasit Y. zasztyletował swojego ojca we śnie, aby pomścić zabójstwo matki. Oba czyny miały miejsce w tym samym mieszkaniu. Sąd w Darmstadt rozpocznie proces w maju 2009 r., więc sprawa znów będzie obecna w mediach.

Tylko tyle wiadomo: W kwietniu 2003 roku kierowca ciężarówki śmiertelnie ugodził nożem swoją żonę. Jego prawnik powie później, że jej nowoczesny, zorientowany na Zachód styl życia był jej upadkiem (wskazując na zabójstwo honorowe). Tradycyjnie nastawiony mąż nie mógł sobie z tym poradzić. Oboje mieli córkę i syna.

Zabójca Ayse zostaje skazany na 7 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, ale zostaje zwolniony latem 2008 roku po 5 latach. Kilka miesięcy później jego syn zadźga go na śmierć (patrz wyżej).

Syn został skazany w maju 2009 roku przez sąd rejonowy w Darmstadt na 6 lat więzienia dla młodocianych.

Ayse nie jest prawdziwym imieniem matki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na Frankfurter Rundschau, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .