Historia zabójstw honorowych

Ariana
ur. 1978
zamordowany: 6 maja 2003
Miejsce zamieszkania: Übach-Palenberg (niedaleko Akwizgranu)
Pochodzenie: Kosowo
Dzieci: co najmniej 1 córka (16 miesięcy w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej szwagier Burin M. (25 lat)
Burin jest osobą ubiegającą się o azyl z Kosowa i mieszka w Hamburgu. Jego brat mieszka wraz z żoną i dzieckiem (lub dziećmi) w Übach-Palenberg koło Akwizgranu.

Podczas jednej z wizyt dochodzi do kłótni. Burin podejrzewa, że żona jego brata ma romans i w ten sposób zdradza brata. Na oczach swojej 16-miesięcznej córki dźga Arianę ponad 30 razy. Cytat z aktu oskarżenia: "Czyniąc to, zamierzał zadać swojej ofierze szczególny ból i torturować ją powolnym nadejściem śmierci poprzez celowe umieszczanie ciosów nożem w mniej zagrażających życiu częściach ciała". Następnie oddziela głowę od zwłok i z głową i nożem przechodzi przez deptak. Sędzia będzie później mówił o średniowiecznej procesji triumfalnej.

Przed sądem w Aachen Burin nie okazuje skruchy, ale jest dumny ze swojego czynu. Twierdzi, że Ariana jest złą kobietą i zhańbiła rodzinę. Za to we wrześniu 2003 roku został skazany na 10 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Jako okoliczności łagodzące sąd uznał jego pochodzenie kulturowe i przeżycia z wojny w Kosowie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .