Historia zabójstw honorowych

Katja Arbia i Marcus
urodzony: 1973, 1982
zastrzeleni: 31 grudnia 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Letmathe/Iserlohn
Pochodzenie: ofiara: Niemcy, domniemany sprawca: Turcja
Dzieci: dwoje (2 i 11 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Sprawcy: jej były chłopak (30 lat) i jego dwaj bracia (38 i 43 lata). Podejrzewa się, że strzelcem jest środkowy brat Mehmet.
W sierpniu 2005 roku Katja zrywa ze swoim chłopakiem, z którym mieszkała od pięciu lat. Porzucony mężczyzna nęka ją miesiącami i grozi, że ją zabije. Para ma wspólnego syna, a Katja ma jeszcze jedno dziecko z poprzedniego związku.

W grudniu 2005 roku Katja, jej nowy chłopak Marcus (23 lata) i kuzynka (19 lat) świętują Sylwestra. W trakcie świętowania wychodzą razem na ulicę. Sprawca wychodzi z półmroku, straszy Katję i strzela z bliska w głowy całej trójki. Katja i jej chłopak giną, siostrzeniec uchodzi z życiem z poważnymi obrażeniami głowy. Udaje mu się jeszcze zadzwonić na policję, ale później nie jest w stanie zidentyfikować sprawcy.

Trzej bracia: Orhan, Necip i Mehmet Sarischan zostają aresztowani w barze niedaleko miejsca zbrodni. Mają alibi i zostają zwolnieni. Dopiero na początku kwietnia środkowy brat zostaje ponownie aresztowany. Pozostałości prochu mają udowodnić jego winę. Odmawia on składania zeznań. Mówi się jednak, że między rodzinami doszło już do kilku przestępstw.

10 listopada 2006 roku domniemany sprawca zostaje uniewinniony przez sąd przysięgłych w Hagen z powodu braku dowodów. Sędzia podkreśla, że nie ma wystarczającej pewności, ale mówi o szarej strefie. Adwokat rodziców ofiary, którzy są jednocześnie oskarżycielami w sprawie, zapowiada, że będzie się odwoływać.

Były chłopak, który pozostaje podejrzanym, starał się następnie o opiekę nad ich dwuletnim wówczas synem. W styczniu 2008 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe ostatecznie odrzucił jego wniosek: dziecko było wówczas pośrednio świadkiem morderstwa i przeżyło traumę. Ojciec nie był w stanie zrozumieć tej traumy, więc z pewnością nie mógł zapewnić dziecku koniecznego wychowania empatycznego. Dziecko nadal mieszka w domu dziecka.

W styczniu 2008 roku pojawiła się nowa wersja przestępstwa: trzej bracia rzekomo szantażowali niemiecko-tureckiego właściciela domu publicznego. Ten ostatni miał kontakty z rosyjską mafią i rzekomo zabił na polecenie braci tam przebywających.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .