Historia zabójstw honorowych

Gülperi B.
Urodzony: 1985
Kontrakt na morderstwo: 2006
Miejsce zamieszkania: Hadamar (niedaleko Limburgii/Hesji)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Emin B. (w chwili popełnienia zbrodni 45 lat), Turek kurdyjski, od 15 lat w Niemczech
Ojciec Gülperi rozkazuje 16-letniemu synowi zabić swoją siostrę Gülperi. Powód: odmawia ona poślubienia nieznanego kuzyna z Turcji.
.
Mimo że do zabójstwa nie dochodzi, historia Gülperi znajduje się w tym archiwum. Ma ona bowiem wiele typowych elementów zabójstwa honorowego, w tym: przymusowe małżeństwo, zlecenie zabójstwa ze strony klanu, zlecenie na nieletnią (karane w ramach systemu wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich), przemoc domowa, brak poszanowania prawa młodej kobiety do życia, brak poszanowania obowiązującego prawa. I trudności związane z przesłuchaniem klanu w sądzie.

Ojciec Gülperi wspomina o swoim zawodzie imama, czyli muzułmańskiego duchownego. Być może wykonywał ten zawód w przeszłości w Turcji. W Niemczech jest jednak bezrobotny i nie zna języka niemieckiego. Mieszka z dwiema żonami i jedenaściorgiem dzieci w Hadamar w Hesji.

Kurd, który przebywa w Niemczech od 15 lat, chce wydać swoją córkę za mąż za kuzyna w Turcji. Podczas pobytu w Turcji Gülperi i jej 16-letniego brata Ruhi (i ewentualnie dwojga innych dzieci) w sierpniu 2006 r. dojdzie do wymiany obrączek. Przypuszczalnie kuzyni zostaną wydani za mąż przez imama.

Młoda kobieta zmienia jednak zdanie i zwraca pierścionek. Po ich powrocie ojciec konfrontuje ich oboje. Przywiązuje Gülperi do kaloryfera, aż ta, w obawie o swoje życie, obiecuje poślubić kuzyna, którego i tak wybrał. Ojciec Emin bije również syna. Z pistoletem grozi, że zabije Ruhi, jeśli ten będzie się opierał jego woli. Policja zostaje wezwana i znajduje naładowany pistolet za kanapą. Ale syn nie chce wnieść oskarżenia przeciwko swojemu ojcu.

W październiku 2006 r. Ruhi zwraca się jednak do nauczyciela, który następnie składa doniesienie na Emina. Później syn trafia do programu ochrony świadków.

Przed sądem okręgowym w Limburgu pozostałe rodzeństwo zeznaje na korzyść ojca. Gülperi również twierdzi, że nic nie wiedziała i nic nie widziała. Na sali sądowej siedzą "żony" Emina w białych chustach na głowie. 23 kwietnia 2007 r. ojciec zostaje skazany na pięć i pół roku więzienia. Odwołuje się, ale Federalny Trybunał Sprawiedliwości odrzuca jego apelację w październiku 2007 roku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie and tagged , , .