Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Katera
urodzony: 1999
Pobity: 15 lipca 2019 roku
Lokalizacja: Stuttgart
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: prawdopodobnie nie
Sprawca: jej brat Wahed E. (w czasie przestępstwa 18 lat)
Katera urodziła się w Niemczech i studiuje, aby zostać asystentką dentystyczną. Jej rodzina mieszka tu od 23 lat i ma 5 dzieci. Jednak Katera miała wyjść za mąż pod przymusem. Rozstaje się z rodziną. Ojciec jest emerytowanym sprzedawcą żywności.

15 lipca 2019 roku brat Katery Wahed powala ją rano kijem baseballowym na stacji metra w Stuttgarcie. Uderzył ją kilka razy w głowę. Świadkowie przychodzą na ratunek Katerze. Brat ucieka.

Po krótkim przeszukaniu Wahed zostaje aresztowany. To nie jest pierwszy atak brata na jego siostrę. Ma niemiecki paszport i podobno został podżegany przez jego starszego brata. Prawdopodobnie był też na miejscu zbrodni i jest już znany policji z przemocy wobec swojej siostry. Młodszy brat jest również uważany za zdeterminowanego przestępcę. Nakaz jest za usiłowanie zabójstwa. Matka jest publicznie cytowana i mówi, że nie może zabronić swoim synom niczego. Prawdopodobnie to ona jest siłą napędową.

Rok wcześniej Katera została porwana przez swoją rodzinę do USA, by poślubić nieznanego jej kuzyna. Po 3 miesiącach udaje jej się uciec i wraca do Stuttgartu. Ale jej rodzina chce ją sprowadzić z powrotem do USA. Na lotnisku w Stuttgarcie znów udaje jej się uciec. Potem Katera opuszcza swój dom.

W lutym 2020 roku proces rozpocznie się w sądzie rejonowym w Stuttgarcie. Katera odmawia składania zeznań, podobnie jak reszta rodziny. Jej prawdziwe nazwisko nie jest znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .