Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ivona
urodzony: 1976
zamordowana: 10 września 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Düsseldorf
Pochodzenie: Macedonia
Dzieci: 3 córki (w wieku 3-5 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej mąż Ozan/Adnan (31 lat)
Ozan (lub Adnan) pracuje jako sprzedawca samochodów, jego głucha żona opiekuje się trójką ich wspólnych dzieci. Wszyscy mają niemieckie obywatelstwo.

Kiedy córki były w przedszkolu, 10 września 2010 roku Ozan powalił żonę na ziemię krzesłem. Następnie dźgnął ją 16 razy nożem kuchennym. Następnie zadzwonił na policję, przyznał się do zbrodni i bez oporu pozwolił się aresztować. Trójka dzieci została zabrana do krewnych. Nakaz aresztowania dotyczy najpierw nieumyślnego spowodowania śmierci, później zabójstwa.

W kwietniu 2011 roku rozpoczyna się proces. Ze względu na wcześniejsze groźby podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ozan zostaje skazany na osiem lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci pod wpływem chwili.

Rodzina ofiary składa apelację. W sierpniu 2012 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzeka, że sprawa musi zostać rozpatrzona ponownie. Sąd musi zbadać, czy możliwe jest skazanie za morderstwo. W październiku wyrok zostaje podwyższony do 10 lat więzienia za zdradzieckie morderstwo w stanie wzburzenia. Prawdziwe nazwisko ofiary nie zostało ujawnione.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .