Historia zabójstw honorowych

Jessica Awara
ur.: 1977
ugodzona nożem: 25 lipca 2010
Schermbeck (NRW)
Pochodzenie: Ofiara: Kamerun; Sprawca: Gwinea (Afryka)
Dzieci: brak
Sprawca: jej były chłopak Mustafa (wiek nie został jednoznacznie podany)
Mustafa jest osobą, której odmówiono przyznania azylu. Z Jessicą, Kameruńką, jest związany od 2009 roku. Ukrywa się w jej mieszkaniu i piwnicy, aby uniknąć deportacji do Szwajcarii.

25 lipca 2010 roku dźgnął Jessicę 4 razy w szyję. Powód zbrodni jest owiany mgłą. Ponieważ Jessica ma męskich znajomych, motyw zazdrości i pretensji do władzy jest oczywisty. Rzeź" może wskazywać na zabójstwo honorowe. Mustafa wyciera narzędzie zbrodni i chowa je do szuflady na sztućce. Kiedy w jej mieszkaniu przez trzy dni pozostawiony jest włączony telewizor, sąsiedzi wzywają policję. Agenci włamują się do mieszkania i znajdują ciało.

Po dokonaniu zbrodni Mustafa ucieka do Norwegii i tam zostaje aresztowany we wrześniu 2010 roku. Podaje swój wiek jako 16 lat (przypuszczalnie dlatego, że ma nadzieję, iż zostanie skazany na podstawie prawa dla nieletnich). Raport medyczny stwierdza, że ma on co najmniej 26 lat, ale prawdopodobnie więcej niż 30. Ponieważ był w związku z 33-letnią ofiarą, wiek powyżej 30 lat wydaje się oczywisty.

W styczniu 2012 roku został skazany przez sąd rejonowy w Duisburgu na 11 lat i 6 miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Do końca zaprzecza zbrodni. Ale dowody są przytłaczające. Jedynym jego oświadczeniem jest to, że jest muzułmaninem.

Jedna z gazet podaje, że imię Mustafa nie jest prawdziwym imieniem sprawcy. Gdyby nigdy nie wyjaśniony motyw zbrodni leżał raczej w sporze o deportację i ukrywanie się, nie byłoby to zabójstwo honorowe.
.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .