Historia zabójstw honorowych

Arife
urodzony: 1967
zasztyletowany: 11 września 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Oberhausen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 3 dzieci (12-24 lata)
Sprawca: jej mąż (45 lat w chwili popełnienia zbrodni)
W przeddzień zbrodni dochodzi do rozmowy telefonicznej między mężem Arife a krewnym w Turcji. Kończy ją słowami: "Zrobię, co trzeba". Następnego dnia o 5:30 rano dźga swoją żonę nożem. Ona umiera w mieszkaniu. Najstarszy syn jest świadkiem zbrodni i próbuje udzielić pierwszej pomocy. Przypuszczalnie potem wzywa karetkę pogotowia i policję. Pozostała dwójka rodzeństwa również jest w mieszkaniu, ale jeszcze śpi. Sprawca został aresztowany.

Na sali sądowej sprawca podaje trzy różne wersje przestępstwa (alkohol, samoobrona itp.). Jednak ślady na miejscu zbrodni wskazują, że mężczyzna przejechał swoją żonę po mieszkaniu i wielokrotnie ją dźgnął. Sąd rejonowy w Duisburgu skazał go w lipcu 2011 roku za nieumyślne spowodowanie śmierci na 11 lat więzienia.

Nazwiska osób zamieszanych w sprawę nie są znane, podobnie jak ich pochodzenie. W sądzie pojawia się jednak wezwany członek rodziny z Turcji. To zapewnienie o rodzinie, planowanie czynu i postawa sprawcy, który był quasi zobowiązany do czynu ("zrobi to, co musi być zrobione") wskazują na zabójstwo honorowe. Przypuszczalnie Arife chciał się wyplątać z tego związku. Ale nic na ten temat nie można znaleźć. Wszelkie wskazówki będą mile widziane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .