Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Gülay (Jasmin, Ayse)
Urodzony: 1986
Usiłowanie zabójstwa: 29 września 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie brak
Sprawca: jej były chłopak Yüksel / Mustafa D. (w chwili popełnienia przestępstwa 33 lata)
Yüksel od jakiegoś czasu prześladuje swoją byłą dziewczynę Gülay. Nie chce zaakceptować ich rozwodu. 29 września 2010 roku pojawia się w hotelu, w którym ona pracuje. Gülay dzwoni do kuzyna, który ma pomóc w mediacji. Ale Yüksel kilkakrotnie wbija jej nóż w brzuch. Dziewczyna trafia do szpitala z obrażeniami zagrażającymi życiu i zostaje poddana nagłej operacji.

Yüksel ucieka, rozpoczyna się masowa obława. Następnego dnia oddaje się w ręce policji. W maju 2011 roku w sądzie rejonowym w Kolonii rozpoczyna się proces o usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Adwokat Yüksela wyjaśnia, że jego klient był żonaty z inną kobietą. W czasie ciąży rozpoczął związek z Gülay (Kölner Stadtanzeiger nazywa ją Ayse, gazeta Bild Jasmin, Express Gülay).

W czerwcu sprawca został skazany na 4 lata i 9 miesięcy więzienia. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Gülay nie powiedziała swojemu chłopakowi, że miała wcześniej innego chłopaka. Oboje się o to pokłócili. Express wymienia sprawcę Mustafę, Kölner Stadtanzeiger Yüksel. Był on już znany policji przed popełnieniem przestępstwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .