Historia zabójstw honorowych

Ina B. i Annegret N.
ur.: 1982, 1957
zastrzelony: 11 października 2001
Miejsce zamieszkania: Melle (koło Osnabrück)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja / Yazidi
Dzieci: Ina: przypuszczalnie brak, Hanni: niejasne
Sprawca: Były chłopak Iny, Erdal Ak (20 lat)
11 października 2001 roku 20-letni Turek z plemienia Yazidi zastrzelił dwóch asystentów lekarza w ich gabinecie. Jedną z nich jest jego była dziewczyna Ina, która zerwała z nim 2 miesiące wcześniej. Drugą jest jej koleżanka Annegret, nazywana Hanni. Być może chroniła ona Inę. Obie kobiety wykrwawiają się na miejscu.

Sprawcą jest drobny przestępca, który już wcześniej prześladował swoją byłą dziewczynę. Jako zawód podaje się malarz. Ucieka samochodem swojej matki, ale wieczorem oddaje się w ręce policji.

Erdal został skazany w 2002 roku przez sąd rejonowy w Osnabrück na 15 lat więzienia, jako motyw podając zranione poczucie honoru. Ponieważ w chwili popełnienia zbrodni był jeszcze nastolatkiem, został warunkowo zwolniony w 2010 roku.

W maju 2019 roku Erdal zastrzelił się na śmierć w wieku 38 lat w hotelu w Bielefeld.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .