Historia zabójstw honorowych

Funda Sacin
ur. 1983 r.
Uduszony: 16 lipca 2001 r.
Miejsce zamieszkania: Rottenburg/Ergoldsbach (okręg Landshut)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Mikdat Sacin, w chwili popełnienia zbrodni miał 41 lat.
Funda ma 18 lat, ukończyła szkołę średnią i uczy się zawodu fryzjerki. Jej ojciec Mikdat jest człowiekiem religijnym, ale nie wyróżniającym się niczym szczególnym. Obiecuje córkę 24-letniemu kuzynowi z Ankary. Funda odmawia jednak poślubienia go. Kocha innego 20-letniego Turka z Geisenhausen, którego poślubia potajemnie w meczecie w Monachium. W lipcu 2001 roku ucieka od rodziny (nie wiadomo, czy z Ergoldsbach, gdzie mieszkają jej rodzice, do Rottenburga). Możliwe, że jest w ciąży.

Dzięki interwencji jej męża, ojciec kontaktuje się z nią i udaje, że daje błogosławieństwo na małżeństwo. Funda otrzymuje polecenie powrotu do domu. Jest zadowolona, że ojciec zgadza się teraz zaakceptować ich miłość. Wieczorem, gdy wraca, ojciec zawozi ją do lasu. Tam ojciec dusi własną córkę. Kiedy jest już martwa, wciąż ją dźga (jeśli myślał, że jest w ciąży, mógł chcieć się upewnić, że zabił też dziecko).

On zakopuje ciało w lesie. Następnie ucieka samochodem i przez telefon komórkowy mówi swojej żonie Hatice, że zabił ich 18-letnią córkę i gdzie można znaleźć ciało.

Po dokonaniu zbrodni mąż Faby dostaje ochronę policyjną, ponieważ jemu również grozi niebezpieczeństwo. Zamordowana kobieta miała siostrę i dwóch braci. Plotka głosi, że po zbrodni jeden z braci stwierdził, że zrobiłby to samo.

Policja bawarska przez 8 lat uważała Mikdata za zbiega. Wiosną 2009 roku został aresztowany w Turcji. Przypuszczalnie czuł się bezpiecznie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .