Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Homa Z. i jej córka
urodzony w 1982 r.
Morderstwo: 29 lutego 2020
Rezydencja: Berlin-Marzahn
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: niejasne, jak bardzo
Perpetrator: Ali H. (32 lata w tym czasie)
Nie jest jasne, czy motywem w tym przypadku jest honor czy chciwość. Pod koniec 2014 roku Homa i jej rodzina przyjadą z Afganistanu do Niemiec. Ma co najmniej jedną córkę, ale prawdopodobnie więcej dzieci.

29 lutego 2020 roku mechanik samochodowy Ali dźgnął nożem ją i jej 9-letnią córkę. Mieszka w tym samym domu i jest przyjacielem rodziny.

Ojciec Ahmad pracuje na straganie podczas przestępstwa. Wieczorem nie może wejść do mieszkania, dzwoni na policję, znajduje ciała i zawala się. Piana z gaśnicy rozprzestrzenia się po mieszkaniu, prawdopodobnie w celu ukrycia śladów.

Miesiąc po zbrodni, Ali zostaje aresztowany. On sam jest ojcem 3 dzieci. Jest podejrzany o napad. Powodem zabójstwa córki byłoby wtedy uciszenie jej na zawsze jako naocznego świadka.

We wrześniu 2020 r. rozpocznie się proces przed sądem rejonowym w Berlinie. Narzędzie zbrodni nie zostało znalezione. Mówi się, że zbrodnia była szczególnie okrutna, co nie musi pasować do rabunku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .