Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Guiseppe
urodzony: 1994
dźgnięty nożem: 7/8 marca 2020 r.
Rezydencja: Kolonia
Provenance: Ofiara: Sycylia. Sprawca: Irak
Dzieci: 1 córka (5 lat z przestępstwem)
Perpetrator: Rechuas B. (25 lat), brat swojej dziewczyny
Rodzina Guiseppe'a pochodzi z Sycylii, mieszka z ojcem w Kolonii i pracuje jako kelner. 8 marca 2020 roku wcześnie rano wraca do domu z pracy i wdał się w kłótnię z Rechuasem, bratem swojej irackiej dziewczyny lub byłej dziewczyny. Rechuas dźga go nożem i pozwala mu wykrwawić się na ulicy na śmierć. Kierowca dzwoni po karetkę.

Potem ciało zostaje zabrane na Sycylię i pogrzebane. Ponad 10 dni po przestępstwie zostaje aresztowany podejrzany (24 lata), a następnie 2 kolejnych podejrzanych (24 i 23 lata). W areszcie pozostaje tylko główny podejrzany, przeciwko któremu w listopadzie 2020 roku rozpocznie się proces w Sądzie Okręgowym w Kolonii.

W sądzie mówi się, że Guiseppe nazwał siostrę podejrzanego dziwką i mówił o 2 aborcjach. To może wskazywać na motyw honorowy. Ale mógł to być też późno-pubertalny argument w pijackim nastroju. Irakijska siostra odmawia zeznań.

Zaangażowanie dwóch pozostałych podejrzanych zostanie omówione później. Jeden z nich to brat głównego podejrzanego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .