Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Gzime / Gesime I.
urodzony: 1976
dźgnięty nożem na śmierć: 9 lipca 2013 r.
Rezydencja: Hamburg
Pochodzenie: Macedonia
Dzieci: 3 (14-17 lat)
Perpetrator: jej były mąż Avdi (40 lat)
Avdi i Gzime są z Macedonii. Gzime prowadzi firmę sprzątającą, gdzie jej mąż pracuje na pół etatu. Mają trójkę nastoletnich dzieci.

Jest kłótnia i przemoc. Gzime prosi o rozwód. Na razie Avdi pozostaje w domu rodzinnym i przeprowadza się wiosną 2013 roku. Ale ci dwaj będą nadal współpracować. W dniu 9 lipca 2013 r. sprzątną budynek biurowy na Dworcu Centralnym w Hamburgu. W tej chwili dzieci są na wakacjach z rodziną w Macedonii.

Podczas gdy Gzime czyści kuchnię biurową, jej były mąż dźga ją nożem kuchennym. Świadek ucieka z domu i ostrzega policję, która może aresztować sprawcę. Pomimo operacji awaryjnej, Gzime umiera następnego ranka.

Proces rozpocznie się w styczniu 2014 roku. Na początku, podejrzany będzie milczał. Mówią, że Gzime jest od dawna zagrożony przez jej byłego męża.

W grudniu sprawca zostaje skazany na 9 lat i 6 miesięcy więzienia za morderstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .