Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Dorota
urodzony: 1969
Próba zabójstwa z użyciem kwasu: 20 lipca 2013
Rezydencja: Pinneberg (koło Hamburga)
Pochodzenie: Ofiara: Polska; Sprawca: Turcja
Dzieci: 1 córka (około 10 lat)
Sprawca: Birol K., jej rozwiedziony żywy mąż (53 lata)
Dorota i Birol rozwiodły się od 2011 roku, rozwód jest bliski. Dorota pracuje jako sprzątaczka, ma nowego chłopaka i 10-letnią córkę z poprzedniego związku.

Birol, który pracuje jako taksówkarz, nie chce zaakceptować, że jego była żona zwraca się do kogoś innego. 20 lipca leży czekając na nią i dźgając ją na ulicy. Potem wlewa na nią kwas siarkowy, by ją okaleczyć. Przechodzień przychodzi jej na ratunek i natychmiast zawiezie ją do szpitala.

Birol próbuje popełnić samobójstwo. Zarówno sprawca jak i ofiara są zabierani do szpitala i przeżywają.

W styczniu 2014 roku rozpocznie się proces w sądzie okręgowym w Itzehoe. W lutym sprawca zostanie skazany na 8 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie niebezpiecznego uszkodzenia ciała.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , , .