Historia zabójstw honorowych

Gülsüm Semin
urodzony: 1989
zginął: 2 marca 2009
Miejsce zamieszkania: Rees (koło Krefeld)
Pochodzenie: Turcja / Courden
Dzieci: brak
Sprawca: jej trzyletni brat Davut, w chwili popełnienia zbrodni już 13 lat w Niemczech
Gülsüm ma 20 lat i pracuje w Mc Donald's. Jej kurdyjska rodzina przybyła do Niemiec z Turcji w 1995 r., początkowo jako azylanci.

Gülsüm zakochuje się w 25-letniej testerce materiałów Altin P. Jej rodzina sprzeciwia się temu związkowi. Młoda kobieta jest obiecana Kurdowi z jej rodzinnej wioski przy granicy syryjskiej. W 2008 roku wzięła legalny ślub w Stambule. Ale rozwiodła się z nim. Następnie zostaje przyrzeczona innemu krewnemu w Hanowerze (Mehmedowi, który przebywa w Niemczech nielegalnie). Jej ojciec Yussuf (49 lub 52 lata) i brat Davut znęcają się nad nią, raz trafia do szpitala ze złamaną szczęką. Nie wnosi jednak oskarżenia.

W listopadzie 2008 roku Gülsüm zachodzi w ciążę. Z panicznego strachu o rodzinę, za radą siostry, usuwa ciążę (prawdopodobnie w piątym miesiącu, nielegalnie w Amsterdamie). Po powrocie do Niemiec musi ponownie udać się do szpitala. W ten sposób ojciec dowiaduje się o tej historii.

Dwa dni po aborcji ojciec najpierw wywabia siostrę z domu. Następnie Davut zabiera swoją siostrę Gülsüm pod pretekstem, że chcą razem poszukać jej skradzionego roweru. Podwozi ją na polną drogę, dusi i rozbija jej twarz pięcioma gałęziami. Gülsüm umiera od wielu ciosów. Davut zabiera jej torebkę, prawdopodobnie w celu upozorowania napadu-homobójstwa.

Pod koniec marca policja aresztowała 32-letniego wspólnika. Miro, Rosjanin, poznał mężczyzn z rodziny Seminów w ośrodku dla azylantów, gdzie sam oczekiwał na deportację. Początkowo zapewnił Davutowi alibi: byli razem w salonie gier. Ale policja znalazła przy Miro kurtkę, której guzik znaleziono obok ciała.

Krótko potem brat i ojciec zostają aresztowani. Brat przyznaje się do winy i jako motyw podaje honor rodziny. Ojciec zaprzecza, jakoby miał jakąkolwiek wiedzę na temat zbrodni.

Jednak podczas przesłuchania pojawia się nowe podejrzenie: Matka Gülsüma zmarła po przeprowadzce do Niemiec. Możliwe, że ona również padła ofiarą rodzinnej zbrodni.

Później okazuje się, że trzyletni brat Gülsüma zgłosił się do urzędu opieki społecznej. Zarówno on, jak i jego ojciec otrzymują pomoc publiczną. Za pogrzeb Gülsüm w Turcji morderca ubiega się o zwyczajową kwotę 1600 euro w mieście Rees.

Dziennik "Bild" oblicza, że rodzina Seminów otrzymała ponad 300.000 euro w ramach świadczeń socjalnych. Byli oni odrzuconymi, ale tolerowanymi azylantami, którzy od 2008 roku mają stałe prawo pobytu w Niemczech. W sumie ojciec spłodził ze swoimi dwiema żonami jedenaścioro dzieci.

W procesie sądowym okazuje się, że Miro z Rosji ma w rzeczywistości na imię Sahil i pochodzi z Azerbejdżanu. Sugeruje to, że jest muzułmaninem. Co więcej, odbywał już karę więzienia za przestępstwa związane z narkotykami i bronią. Nawet jego prawnicy prawdopodobnie o tym nie wiedzieli.

Sąd w Kleve skazał ojca na dożywocie pod koniec 2009 roku. Brat otrzymał 9,5 roku (niewiele mniej niż maksymalny wymiar kary dla młodocianych wynoszący 10 lat, którego domagał się prokurator). Sahil/Miro dostaje 7,5 roku za współudział w morderstwie.

Federalny Trybunał Sprawiedliwości oddalił apelację skazanych w czerwcu 2010 roku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .