Historia zabójstw honorowych

Lena / Magdalena S.
Urodzona: 1985
Spalona żywcem: 2 marca 2009
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Afganistan
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej były chłopak Daryoush (29 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Pracownica obsługi klienta Lena (Magdalena) poznała swojego chłopaka w miejscu pracy w marketach budowlanych OBI. Niemiec-afgan pracował tam jako kierownik obszaru. Uważa się za dobrze zintegrowanego, ale jako jedno ze swoich hobby wymienia islam. Jesienią 2008 roku Daryoush idzie do pracy jako kierownik w sklepie z używanymi samochodami. Lena po studiach z zakresu administracji biznesu trafia do firmy internetowej. Są parą od trzech lat. Pod koniec lutego 2009 roku Lena rozwodzi się. Sąsiedzi potwierdzają głośne kłótnie.

2 marca Daryoush jedzie do jej mieszkania w Monachium. Z tego, co można odtworzyć, przywiązuje Lenę do siebie metalowym łańcuchem. Oblewa ją i siebie benzyną i podpala się. Niewykluczone, że wcześniej odurzył młodą kobietę.

Siła eksplozji jest tak wielka, że fasada pęka na dwa piętra. Ciała są tak zwęglone, że można je zidentyfikować jedynie na podstawie analizy DNA.

Później znajomy mówi, że nie ma już nikogo.
Później przyjaciel mówi, że Daryoush mógł być zrozpaczony, ponieważ jego rodzice nie akceptowali tego związku. Jeśli ta wersja jest poprawna, to ten przypadek nie jest zabójstwem honorowym. Szczegóły potwierdzające to to podpalenie, nietypowe dla zabójstwa honorowego, i jednoczesne samobójstwo.

Jest jednak całkiem możliwe, że Daryoush poddał się presji rodziny, ale chciał wykorzystać morderstwo, aby uniemożliwić Lenie samodzielne poszukiwanie kolejnego męża. Ten czyn zademonstrowałby jego ostateczne roszczenie do władzy nad nią. To, z kolei, byłoby zabójstwem honorowym.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .