Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Frixos Gedas
Urodzony: 1982
Zastrzelony: 4 stycznia 2007 r.
miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Grecja, Sprawca: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie brak
Sprawca: Okhan Y., w chwili popełnienia zbrodni 22 lata
Nastoletnia dziewczyna zakochuje się w starszym o osiem lat Greku Frixosie. W czerwcu 2005 roku, ma wtedy 17 lat, zrywa z nim związek. Mówi się, że zażywał narkotyki i jest przestępcą (i jest znany policji). Ale jest też możliwe, że jej rodzina chce wydać ją za mąż za rodaka i dlatego nalega na rozwód. Możliwe, że jej siostrzeniec Okhan zostanie przydzielony do wzięcia spraw w swoje ręce. Ma on 21 lat i wciąż może być sądzony na podstawie prawa dla nieletnich.

Okhan spotyka byłego chłopaka swojej kuzynki na parkingu w Berlinie-Rudow, pozornie w celu rozmowy. Być może bardziej prawdopodobne jest podejrzenie, że kuzyn chce przywrócić honor rodziny przed planowanym ślubem kuzynki.

Młody Turek wystrzeliwuje cały magazynek swojego karabinu pusty. Gazety piszą, że wyglądało to jak egzekucja.

W kwietniu 2008 r. sprawca zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Berlinie na siedem lat więzienia dla nieletnich za nieumyślne spowodowanie śmierci. Współoskarżony Murat A. (24 lata) zostaje uniewinniony. W trakcie procesu na korytarzach sądowych dochodzi do bijatyk między obiema rodzinami.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .