Historia zabójstw honorowych

Anna
Urodzony: 1972
Usiłowanie zabójstwa: 3 stycznia 2007 r.
Miasto zamieszkania: Remscheid
Pochodzenie: Sprawca: Włochy
Dzieci: tak, liczba nieznana
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Francesco S. (38 lat w chwili popełnienia zbrodni)
3 stycznia 2007 roku, Włoch Francesco leży na klatce schodowej, czekając na swoją rozwiedzioną żonę. Powala ją przed drzwiami do piwnicy i strzela do niej 5 razy. Ofiara przeżyła ciężko ranna. Sprawca zostaje zatrzymany w pobliżu miejsca zbrodni. Zaprzecza popełnieniu przestępstwa.

Za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Francesco zostaje skazany we wrześniu 2007 roku przez sąd w Wuppertalu na karę 9 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Nadal zaprzecza zbrodni, ale dowody są jasne: ślady DNA, ślady prochu, zeznania ofiary. Narzędzie zbrodni nigdy nie zostało znalezione.

Co przemawia za zabójstwem honorowym? Oprócz sytuacji rozwodowej, psychiatra napisał w swojej ekspertyzie dla procesu, że małżeństwo pary zostało nadwerężone przez wrogość ze strony obu rodzin. Kobieta stawała się coraz bardziej wyemancypowana, co nie pasowało do patriarchalnego myślenia mężczyzny. Byłby to klasyczny punkt wyjścia dla zabójstwa honorowego. Niewiele jednak można znaleźć na temat tej sprawy, nawet prawdziwego nazwiska kobiety. Wszelkie wskazówki byłyby mile widziane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .