Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fatma N.
ur.: 1981
zasztyletowany na śmierć: 16 grudnia 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Bochum / Dorsten
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jedna córka (w momencie popełnienia przestępstwa miała 6 lat), jeden syn (8 lat)
Sprawca: Mehmet, jej turecki mąż (29 lat)
Podobno Fatma N. mieszka w Bochum od 2000 roku wraz z mężem i dwójką wspólnych dzieci. Mąż, wykwalifikowany ślusarz, ma obywatelstwo tureckie, ona - niemieckie. Na początku 2008 roku Fatma rozwiodła się i wraz z dziećmi przeprowadziła się do schroniska dla kobiet w Dorsten. Prawdopodobna jest historia przemocy domowej. Dorstener Zeitung donosi o groźbie: "Odrąbię ci głowę, a potem zaniosę ją na policję".

W grudniu Mehmet zwabił swoją żonę w zasadzkę na deptaku w Dorsten. Odrzuca jej głowę do tyłu i wbija jej nóż w gardło - na oczach ich wspólnego syna. Świadek powie później, że sprawca omal nie odciął żonie głowy. Niektóre gazety mówią o rzezi człowieka.

Po tym wydarzeniu sprawca spokojnie odchodzi z miejsca zbrodni z zakrwawionym nożem o długości około 30 cm. Później zgłasza się na policję, przyznaje się do zbrodni, ale twierdzi, że nie pamięta żadnych szczegółów.

Prokurator relacjonował później, że sprawca podczas przesłuchania sprawiał "dość trudne wrażenie" i twierdził, że żona szukała dla niego płatnego zabójcy. Dlatego nóż nosił w obronie własnej. Na początku procesu w Sądzie Rejonowym w Essen w czerwcu 2009 roku, obrońca twierdził, że Mehmet słyszał głosy (w swojej głowie) i dlatego może nie być winny.

Na sali sądowej pojawia się również kwestia tego, w jaki sposób Mehmet był w stanie prześladować swoją żonę. Włożył sfałszowany telefon komórkowy do torby szkolnej syna i używał namierzania telefonu komórkowego, aby dowiedzieć się, gdzie byli. We wrześniu 2009 roku Mehmet został skazany na dożywocie za swoją zbrodnię. W wyroku stwierdzono, że "dosłownie zabił swoją żonę".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .