Historia zabójstw honorowych

Anna
ur.: 1961
pobita na śmierć: 8 grudnia 2008
Miejsce zamieszkania: Essen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: co najmniej jeden syn
Sprawca: jej mąż, w chwili popełnienia zbrodni miał 62 lata.
W małżeństwie Anny i jej tureckiego męża często dochodzi do przemocy. Policja kilkakrotnie eksmituje go z mieszkania i wydaje zakazy zbliżania się.

Ale 8 grudnia 2008 roku mąż Anny zabija ją we śnie. Zostawia ją zalaną krwią w mieszkaniu i ucieka do swojego syna (lub pasierba).
.
Świadkowie widzą, jak odjeżdża taksówką około 10 rano. Po południu członkowie rodziny znajdują ciało i zawiadamiają policję. Sprawca zostaje zatrzymany w domu syna i początkowo przyjęty do szpitala psychiatrycznego. Tam ma być zbadane jego zawinienie.

Dalszych szczegółów brak. Nie wiadomo więc, czy w tym przypadku mamy do czynienia z zabójstwem honorowym. Nieznane są również prawdziwe nazwiska ofiary i sprawcy. WAZ donosił o tej sprawie 9.12.2008 (niestety nie jest już dostępny online). Każda informacja sprawi, że będziemy szczęśliwi!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na WAZ, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .