Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Gönül
Urodzony:
Uduszony: 13 stycznia 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Kamen/NRW
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 dzieci
Sprawca: jej mąż Ahmed (41 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Gönül i Ahmed pobrali się w 1989 roku w Turcji, a w 1990 roku przeprowadzili się do Niemiec. Mają dwójkę dzieci. Prawdopodobnie wiele lat później, Gönül zakochuje się w innym mężczyźnie.

13 stycznia 2007 roku Ahmed idzie do wspólnej sypialni, aby przespać się z żoną. W sądzie zeznaje później, że ona odmówiła. Następnie dusi ją, najpierw rękami, później paskiem. Następnie popełnia przestępstwo przeciwko zwłokom.

W lipcu 2007 roku w sądzie rejonowym w Dortmundzie rozpoczyna się proces. Mąż zeznaje, że żona skrzywdziła go w dumie i honorze i za tę hańbę zemścił się. W sierpniu zostaje skazany na 8 lat i 9 miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Niewiele wiadomo o tej sprawie, w tym prawdziwe nazwiska sprawcy i ofiary.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • derwesten.de donosi o sprawie w 2 artykułach (niestety nie są już dostępne online).
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .