Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Filiz Y.
urodzony: 1980
prawie zamordowany: 1 grudnia 2010
Miejsce zamieszkania: Dusseldorf
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: 3 (w chwili popełnienia przestępstwa 5, 9, 11 lat)
Sprawca: jej mąż Ramazan Y. (38 lat)
Około 2000 roku Filiz i Ramazan pobrali się. Mają troje dzieci. W małżeństwie panuje przemoc, dochodzi do wyzwisk i gróźb śmierci, nawet na oczach dzieci. Filiz kilkakrotnie wnosi oskarżenia przeciwko mężowi, ale wycofuje je, przypuszczalnie z powodu nacisków rodziny.

1 grudnia 2010 roku najstarszy syn odwozi rano dwójkę młodszego rodzeństwa do przedszkola i szkoły. Następnie wraca. Przypuszczalnie w sypialni ojciec dźga Filiz 16 razy. Potem kopie ją nogą w głowę, żeby sprawdzić, czy nie żyje. Kiedy się nie rusza, pali papierosa.

Syn zawiadomił już policję. Możliwe, że sprawca po popełnieniu przestępstwa również dzwoni na policję. Lekarzowi pogotowia udaje się uratować życie Filiz. Zeznaje ona później, że Ramazan wcześniej zażądał paszportów trójki dzieci, by po zbrodni uciec z nimi do Turcji.

W lipcu 2011 roku przed Sądem Rejonowym w Düsseldorfie rozpoczyna się proces. Sprawca zostaje oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Przyznaje się do winy, ale stwierdza, że nic więcej nie pamięta. W sierpniu zostaje skazany na 8 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

.errordiv { padding:10px; margin:10px; border: 1px solid #555555;color: #000000;background-color: #f8f8f8; width:500px; }#advanced_iframe {visibility:visible;opacity:1;vertical-align:top;}#ai-layer-div-advanced_iframe p {height:100%;margin:0;padding:0}.ai-lazy-load-advanced_iframe { width: 120%; height: 900px; padding: 0; margin: 0; }

var ai_iframe_width_advanced_iframe = 0; var ai_iframe_height_advanced_iframe = 0;function aiReceiveMessageadvanced_iframe(event) { aiProcessMessage(event,"advanced_iframe", "true");}if (window.addEventListener) { window.addEventListener("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);} else if (el.attachEvent) { el.attachEvent("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);}var aiIsIe8=false;var aiOnloadScrollTop="true"; if (typeof aiReadyCallbacks === 'undefined') { var aiReadyCallbacks = []; } else if (!(aiReadyCallbacks instanceof Array)) { var aiReadyCallbacks = []; } function aiShowIframeId(id_iframe) { jQuery("#"+id_iframe).css("visibility", "visible"); } function aiResizeIframeHeight(height) { aiResizeIframeHeight(height,advanced_iframe); } function aiResizeIframeHeightId(height,width,id) {aiResizeIframeHeightById(id,height);}function loadElem_advanced_iframe(elem) {}function aiModifyParent_advanced_iframe() { }var aiReadyAiFunct_advanced_iframe = function aiReadyAi_advanced_iframe() { aiModifyParent_advanced_iframe();setTimeout(function() { jQuery("#ai-lazy-load-advanced_iframe").lazyload({threshold: 3000, load: loadElem_advanced_iframe}); },50);};aiReadyCallbacks.push(aiReadyAiFunct_advanced_iframe);if (window.jQuery) { aiModifyParent_advanced_iframe(); }

var ifrm_advanced_iframe = document.getElementById("advanced_iframe");var hiddenTabsDoneadvanced_iframe = false; function resizeCallbackadvanced_iframe() {}function aiChangeUrl(loc) {}

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .