Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Dilara Ö.
urodzony: 1992
Próba zabójstwa: 1 stycznia 2012 r.
Rezydencja: Steinbüchel (Leverkusen)
Pochodzenie: niejasne, przypuszczalnie Turcja
Dzieci: 1 córka (2 lata)
Sprawca: jej mąż Yusuf (36 lat)
Dilara ma 19 lat i ma dwuletnią córkę. To może (ale nie musi) wskazywać na przymusowe małżeństwo.

W dniu 1 stycznia 2012 roku Yusuf wyrzuca żonę przez okno na 3 lub 4 piętrze. Ląduje na asfalcie. Sąsiedzi dzwonią na 112. Dwuletnia córka była obecna przy zbrodni i jest zabrana do krewnych.

Dilara przechodzi operację ratunkową i przeżywa z urazami głowy i złamanymi kośćmi. Nawet kilka dni później wciąż jest w sztucznej śpiączce. Yusuf zostaje aresztowany, ale potem przyjęty do szpitala psychiatrycznego. Może to potwierdzić założenie, że Dilara nie wyszła dobrowolnie za mężczyznę.

To przestępstwo może być rozwiązane /tylko za pomocą zeznań ofiary. Z powodu jej urazów nie jest jednak jasne, czy Dilara kiedykolwiek będzie o tym pamiętać. Przypadek ten mógłby więc być również aktem poważnego psychicznie chorego człowieka (a nie morderstwem honoru). Nie jest jasne, jak to się skończy. Możliwe, że Dilara umrze i mężczyzna zostanie ostatecznie wypisany ze szpitala psychiatrycznego. Może przyprowadzi do niego swoją córkę. Być może nie jest to możliwe z powodu jego choroby psychicznej (jeśli taka istnieje), ale jest to możliwe. Wynik tej historii nie jest znany.

Jesteśmy wdzięczni za wszystkie informacje (w tym za narodowość ofiary i sprawcy).

Gazeta wskazuje, że nazwisko Yusuf się zmieniło.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , .