Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Claudia Küfte
urodzona: 1982
Ugodzona nożem: 7/8 lutego 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Groß-Börnecke / Saksonia-Anhalt
Pochodzenie: ofiara: Niemcy; sprawca: Turcja
Dzieci: była w zaawansowanej ciąży
Sprawca: jej mąż Cengiz Küfte (w chwili popełnienia przestępstwa 29 lat)
Claudia była w ciąży i miała urodzić na początku marca 2009 roku. Cztery tygodnie przed terminem została śmiertelnie ugodzona nożem przez swojego męża Cengiza. Pobrali się w Turcji w sierpniu 2008 roku. Cengiz był już raz deportowany z Niemiec, ale dzięki małżeństwu otrzymał pozwolenie na pobyt. Razem prowadzili sklep z kebabem.

Rano 8 lutego matka Claudii znajduje ciało. Narzędziem zbrodni jest nóż z baru z przekąskami. Dźgnięcia byłyby tak umieszczone, że dziecko i tak zostałoby zabite. Może to świadczyć o tym, że Cengiz podejrzewał, że dziecko nie jest jego i w ten sposób czuł, że jego honor został naruszony. Zostanie wydany międzynarodowy nakaz aresztowania.

Po obławie Cengiz zostaje aresztowany w Berlinie 21 marca, sześć tygodni po zbrodni, w mieszkaniu krewnego.

We wrześniu 2009 roku przed Sądem Rejonowym w Magdeburgu rozpoczyna się proces. Mimo że sąd nie ma wątpliwości co do jego odpowiedzialności za zbrodnię, w listopadzie sprawca zostaje na stałe umieszczony na oddziale psychiatrycznym.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Zabójstw honorowych and tagged , , , .