Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Banafshe
urodzony: 1976
okaleczony: 30 października 2012
Rezydencja: Berlin-Schöneberg
Pochodzenie: ofiara: Iran; sprawca: Irak
Dzieci: co najmniej 1 córka (8 lub 10 lat)
Perpetrator: Omid Ramadani (45 lat)
W dniu 30 października 2012 r. przechodzień w Berlinie-Schönebergu dzwoni na policję. Oficerowie znajdują związaną i okaleczoną Irankę w jej mieszkaniu. Jej piersi są odcięte, jej genitalia zranione. W następnym pokoju jest jej córka, która też jest związana. Pewnie słyszała nadużycia.

Policja szuka jej byłego partnera Omida R., rodowitego Irakijczyka z holenderskim paszportem. Banafshe rozstałby się z nim sześć tygodni wcześniej. Niektóre media mówią, że kobieta była torturowana na śmierć na oczach swojej córki.

Córka jest pod opieką młodzieży, Banafshe jest operowany i przeżywa. W listopadzie 2012 roku Omid został aresztowany w pobliżu Teheranu. Prawdopodobnie ma inny iracki i/lub irański paszport. Przyznaje się do zbrodni. Nie jest jasne, czy irański system prawny będzie kontynuował dochodzenie, czy też sprawca może zostać ekstradowany do Niemiec.

W sierpniu 2013 roku policja berlińska wstrzyma śledztwo. Pewien berliński magazyn plotkarski podejrzewa, że sprawca może dostać karę śmierci w Iranie. Wciąż wiadomo, że używał kilku pseudonimów i za podobne przestępstwo odsiadywał w Holandii karę więzienia przez kilka lat.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa and tagged , , , , .