Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Derya Ö.
urodzony: 1979
Próba zabójstwa: 23 października 2012 r.
Rezydencja: Kolonia-Kalk
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: niejasne
Sprawca: jej były chłopak Mustafa E. (48 lat)
Prawdopodobnie Derya najpierw wyjdzie za mąż za swoich rodziców. W wieku 24 lat urzędniczka rozwodzi się z nim i wraca do mieszkania jej rodziców w Kolonii-Kalk. Przyjaciel rodziny, pracownik kolei Mustafa, który jest starszy o ponad 15 lat, zaczyna z nią romans.

Po ośmiu latach zmowy, Derya zakochuje się w innym człowieku w 2012 roku. Mustafa nie chce tego zaakceptować, chociaż sam jest żonaty i ma dwoje dzieci. Jego żona również domaga się od niego decyzji. Zamiast tego Mustafa grozi Deryi i pewnie ją też bije. Wtedy ona go pozwie.

23 października Mustafa czai się przed mieszkaniem Derya. Kiedy wróci do domu, on zastrzeli swoją byłą dziewczynę. Jej nowy chłopak słyszy wołanie o pomoc na swojej komórce i dzwoni na policję. Dreya jest uratowany w akcji ratunkowej.

Rozprawa rozpocznie się w sądzie w Kolonii w lipcu 2013 roku. Sprawca prosi o zrozumienie dla faktu, że chciał uratować swój honor. Werdykt jest nieznany.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , , .