Egipt wstrząśnięty zabójstwem 21-letniej studentki Nairy Ashraf, która odrzuciła propozycję małżeństwa

caret-down caret-up caret-left caret-right
Naira Ashraf
ur.: 2000 r.
zasztyletowana na śmierć: 23 czerwca 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Mahalla, Egipt
Pochodzenie: Egipt
Dzieci: brak
Sprawca: Były chłopak Mohamed Adel (21 lat)
21-letnia Naira Ashraf i Mohamed Adel są studentami trzeciego roku wydziału sztuki na Uniwersytecie Mansoura w Egipcie. Oboje są byłymi kochankami. Mohamed nie chce pogodzić się z zakończeniem ich związku i wciąż namawia Nairę, by za niego wyszła.

Po kolejnej odmowie wysyła kilka wiadomości z pogróżkami, że ją zabije. Naira blokuje go w mediach społecznościowych. W kwietniu 2022 roku Naira zgłasza Mohameda na policję pod zarzutem gróźb i nękania. Jej rodzice błagali Mohameda, by nie krzywdził Nairy.

W czwartek, 23 czerwca 2022 r., Mohamed i Naira wsiedli do tego samego autobusu. Kiedy wysiedli, Mohamed wyciągnął nóż i kilkakrotnie dźgnął swoją byłą dziewczynę w plecy, a następnie podciął jej gardło. Naira umiera na skutek odniesionych obrażeń. Mohamed jest powstrzymywany przez przechodniów i ochronę do czasu zatrzymania przez policję.

Prokurator oświadczył później, że Mohamed przyznał się do zabójstwa ofiary z premedytacją z powodu nieporozumień między nimi i jej odmowy poślubienia go.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .