Człowiek zabity z powodu "honoru": Zapadły wyroki więzienia

caret-down caret-up caret-left caret-right
Jam
urodzony: 1992
Zabity: 7 lutego 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Neubrandenburg (Meklemburgia)
Pochodzenie: Ofiara: Afganistan; Sprawca: Iran i Afganistan
Dzieci: niejasne
Sprawcy: Mohammad H. i Jahedi N. (16 i 19 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Jahedi ma 19 lat i pochodzi z Iranu. Mohammad A. ma 16 lat i pochodzi z Afganistanu.

Inny Afgańczyk (którego prawdziwego nazwiska nie podano) rzekomo nazwał znajomą Irańczyka "dziwką". Być może wydarzyły się też inne rzeczy. Tak czy inaczej, 7 lutego 2022 roku ci dwaj pobili go drewnianymi pałkami w parku w Neubrandenburgu i kopali w głowę. 11 dni później umiera w szpitalu.

Sprawcy zostają aresztowani w pobliżu miejsca zdarzenia. W sierpniu w Sądzie Krajowym w Neubrandenburgu rozpoczyna się proces o wspólne morderstwo na tle "honoru". W październiku wyrok mówi o uszkodzeniu ciała skutkującym śmiercią oraz o wyroku dla młodocianych: Irańczyk zostaje skazany na 4,5 roku więzienia, jego wspólnik na 3 lata i 9 miesięcy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .