Atak z granatem ręcznym w Berlinie-Reinickendorfie

Malina, jej przyjaciółka, dziewczyna
Urodzona: 1981, 1962, 1975
Próba zabójstwa: 24 marca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Serbia, Bośnia; Sprawca: Serbia
Dzieci: niejasne
Sprawca: Były chłopak Maliny (61 lat w chwili popełnienia zbrodni)
24 marca 2023 roku Malina, jej chłopak i inny znajomy wychodzą z budynku mieszkalnego w Berlinie-Reinickendorf. Serbski były chłopak Maliny czeka na nich i detonuje granat ręczny z zapasów wojskowych z czasów wojny w Bośni. Następnie rusza z nożem na swoją byłą dziewczynę i jej nowego partnera. Nowa koleżanka jest Bośniaczką, co zapewne potęguje poczucie zabójstwa honorowego.

Sprawca ucieka na ogródki działkowe, gdzie zatrzymuje go policja. Ofiary trafiają do szpitala. 2 dni później życie mężczyzny jest nadal zagrożone.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .