18-letnia Donya Rezai zamordowana przez członków rodziny w ramach "zabójstwa honorowego" w Iranie

Donya Rezai
urodzona: 2003
zamordowana: 17 kwietnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Darrafesh, Khanum Abad, Kermanshah.
Pochodzenie: Iran
Dzieci: brak
Sprawcy: jej ojciec i brat
Wymówka: "honor"
17 kwietnia 2023 roku 18-letnia Donya Rezai została zamordowana przez swoich krewnych we wsi Darrafesh, Khanum Abad w prowincji Kermanshah w Iranie. Według Iran International była ona ofiarą "honorowego zabójstwa".

Sąsiedzi wskazują na jej ojca i brata jako sprawców.

Zabójstwa honorowe, praktyka, w której osoby są mordowane przez członków rodziny za rzekome naruszenie honoru, jest w Iranie nielegalna. Jednak artykuł 301 kodeksu karnego pozwala w pewnych okolicznościach na obniżenie wyroków dla ojców, którzy zabijają swoje córki. W 2013 roku ojciec w Teheranie otrzymał tylko sześć miesięcy więzienia za zabicie swojej córki po kłótni o jej małżeństwo.

Ten tragiczny incydent pokazuje, że kobietobójstwo jest ciągłym problemem w Iranie, a kobiety potrzebują lepszej ochrony prawnej.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .