Aresztowano Lailę Goli Dashiri (18), która została spalona żywcem w Zanjan w Iranie

Leila Goli Dashiri
Wiek: 18 lat
Data podpalenia: 31 maja 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Khodabandeh, Zanjan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Brak
Sprawca: Jej zalotnik
Tragiczne zabójstwo kobiety miało miejsce w okręgu Khodabandeh, położonym w sercu prowincji Zanjan, 31 maja. Leila Goli Dashiri, 18-letnia mieszkanka Khodabandeh, doświadczyła okropnego losu, gdy została zaatakowana przed biurem rządowym, w którym była zatrudniona. Z relacji wynika, że stanęła twarzą w twarz z mężczyzną, który zabiegał o jej względy, a gdy po raz trzeci odrzuciła jego zaloty, posunął się do aktu niewypowiedzianej przemocy. Sprawca oblał Leilę benzyną i podpalił ją, po czym uciekł z miejsca zdarzenia.

Pomimo natychmiastowych wysiłków osób postronnych, próbujących ugasić płomienie za pomocą gaśniczek, Leila doznała rozległych oparzeń na 90 procentach ciała. Szybko została przewieziona do szpitala w Zanjan, jednak jej obrażenia były na tyle poważne, że zmarła natychmiast po przyjeździe.

Władzom udało się zatrzymać sprawcę, który próbował uciec z kraju. Źródła policyjne potwierdziły, że mężczyzna przyznał się do popełnienia haniebnego czynu, ujawniając osobiste powody jako motyw tego brutalnego czynu. Znajomi ofiary zgłosili, że Leila odrzuciła propozycję małżeństwa od sprawcy, co najwyraźniej wywołało jego gwałtowną reakcję.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .