Honorowe zabójstwo w Karnatace: 17-letnia Netravati uduszona przez krewnych

Netravati
wiek: 17
uduszona: 10 czerwca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Dystrykt Tumakuru w stanie Karnataka
Pochodzenie: Indie
Dzieci: brak
Sprawcy: ojciec, brat, wujek
Netravati, 17-letnia dziewczyna z dystryktu Tumakuru w Karnatace w Indiach, miała romans z Kumarem, młodym mężczyzną należącym do społeczności Dalitów. Ten międzykastowy związek wywołał silny gniew i dezaprobatę w rodzinie Netravati.

Konflikt nasilił się, gdy Netravati postanowiła uciec z domu, by być z Kumarem. Została jednak wytropiona przez rodzinę i wróciła do domu 9 czerwca 2023 roku. Po powrocie odmówiono jej dostępu do domu i musiała spędzić noc w schronisku dla krów.

10 czerwca 2023 r. Netravati została zmuszona przez swojego ojca Parashuramę, brata Shivaraju i wuja Tukarama do wypicia trucizny po tym, jak odmówiła zakończenia związku z Kumarem. Kiedy Netravati stawiała gwałtowny opór, została ostatecznie uduszona sznurem.

Po morderstwie rodzina twierdziła, że Netravati zmarła w wyniku otrucia. Pośpiesznie została skremowana przez rodzinę na ich własnej posesji, bez interwencji władz.

Mieszkańcy wioski poinformowali policję, że ich zdaniem było to morderstwo. Po dokładnym dochodzeniu policja zmieniła sprawę z samobójstwa na morderstwo. Wstępne dowody kryminalistyczne i zeznania członków rodziny, którzy wiedzieli o spisku zabójstwa, wskazują na Parashuramę, Shivaraju i Tukarama jako podejrzanych sprawców.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .