Zabójstwo honorowe w Karnataka: Shalini (17) została uduszona przez ojca za to, że zakochała się w chłopcu z plemienia Dalitów

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shalini
Urodzona: ur.: 2005 r.
Uduszona: 6 czerwca 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Kaggundi, Karnataka, Indie
Pochodzenie: Indie
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Suresh
Shalini, 17 lat, należy do społeczności Vokkaliga, uważanej za wyższą kastę w Karnataka w Indiach. Studiowała i zakochała się w Manjunath, dalickim chłopcu z sąsiedniej wioski Mellahalli. Dalitowie to grupa ludzi, którzy znajdują się na samym dole drabiny społecznej.

Gdy jej rodzice dowiedzieli się o ich romansie, złożyli doniesienie na Manjunatha, ponieważ ich córka była nieletnia. Na posterunku policji Shalini powiedziała, że byli w sobie zakochani od trzech lat i odmówiła pójścia z rodzicami.

Shalini i Manjunath doskonale zdawali sobie sprawę z zagrożenia życia, jakie stwarzała ciasnota umysłowa jej rodziców.

Według Manjunatha, jej rodzice wnieśli przeciwko niemu trzy oskarżenia i rzekomo wyznaczyli mu sumę pieniędzy (około 2500 USD), aby wynajął zabójców, którzy go zabiją.

Shalini obawia się, że jej własna rodzina uknuła spisek. Prosi Manjunatha, by nagrał ich rozmowę telefoniczną jako dowód, gdyby coś jej się stało. "W przypadku mojego uprowadzenia lub morderstwa, proszę przekazać ten klip audio policji w Periyapatna. Jeśli coś się stanie, moi rodzice i krewni powinni być odpowiedzialni" - powiedziała.

Shalini wysłała list na policję, w którym napisała, że w przypadku jej śmierci Manjunath nie będzie za nią odpowiedzialny. "Stałam się ofiarą dyskryminacji kastowej. Zakochałam się w chłopcu z kasty Dalitów, mój ojciec znęcał się nade mną słownie i maltretował mnie. Moi rodzice kochają kastę bardziej niż swoją córkę" - czytamy w liście.

W poniedziałek, 6 czerwca 2022 r., Suresh udusił swoją córkę za to, że zakochała się w chłopcu z kasty Dalitów. Następnie zgłosił się na posterunek policji i przyznał się do zbrodni. Policja wszczęła śledztwo i w jego ramach zatrzymała również matkę Shalini, Baby.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , .