Holenderski prokurator umieścił mordercę Fathi Atiya na krajowej liście poszukiwanych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Victoria Retsjkina
Urodzona: 1976 r.
zasztyletowana na śmierć: 4 listopada 2015 r.
Miejsce zamieszkania: Hoevelaken, Holandia
Pochodzenie: Ofiara: Rosja, Sprawca: Libia
Dzieci: 6
Sprawca: Fathi Atiya (w chwili zabójstwa miał 39 lat)
Około 2000 roku Fathi Atiya przyjechał z Libii do Holandii. Fathi pochodzi z Bir Al-Ghanam, wioski w libijskiej prowincji Zawiya, oddalonej o 1,5 godziny jazdy samochodem od stolicy kraju, Trypolisu.

W Holandii poznał Wiktorię Retsjkinę, pochodzącą z Rosji. Razem mają pięcioro dzieci i mieszkają w Hoevelaken. Na swojej stronie na Facebooku Fathi zamieszcza filmy o przemocy na Bliskim Wschodzie i skrajnych organizacjach islamskich na przemian z fotografiami bawiących się dzieci i zdjęciami siebie podczas spotkań politycznych.

W 2013 r. rodzina wyjeżdża na wakacje do rodzinnej wioski Fathiego w Libii. Udaje on, że dokumenty jego dwóch najstarszych córek nagle zaginęły i zostawia dziewczynki u krewnych. Minie rok, zanim wrócą do Hoevelaken.

Do tego czasu Victoria zakończyła już związek z Fatihem. W lipcu 2014 r. Fatih został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące pod zarzutem porwania swoich dzieci. Fatih groził, że "jeśli on nie będzie mógł mieć dzieci, to Victoria też nie".

Fatih podobno w tajemnicy zajrzał do komputera swojej byłej żony i znalazł rozmowy na czacie z mężczyzną. To mogło zranić jego dumę. Zwrócił się do dzieci z prośbą o pomoc w powrocie do matki.

W środę po południu, 4 listopada 2015 r., Fatih wybrał się z jedną ze swoich najstarszych córek na zakupy do centrum Hoevelaken. Po powrocie do domu Victorii, Fatih prosi dzieci, aby oglądały telewizję na górze. Dzieci słyszą kłótnie i krzyki. Po godzinie dzieci schodzą na dół i znajdują w szopie ciało matki. Dzieci zawiadamiają policję i sąsiadów. Victoria została rzekomo zabita przez Fatiha dziesięcioma ciosami nożem.

Po zabójstwie Fatih uciekł. Prawdopodobnie przebywa w Libii, ale możliwe też, że - być może pod innym nazwiskiem - gdzieś indziej.

Fatih został skazany przez sąd zaocznie w 2019 r. na 12 lat więzienia. Został również skazany na dwa lata więzienia za porwanie swoich dzieci do Libii.

W czerwcu 2022 r. Fathi został umieszczony przez władze holenderskie na Krajowej Liście Śledczej. Policja prosi osoby, które mają informacje lub widziały Fathiego, o kontakt.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Władze holenderskie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .