Zabójstwo honorowe w Iranie: Sara Shadifar (33) zabita przez brata

Sara Shadifar
Urodzona: 1989 r.
Zamordowana: około 12 marca 2022 r.
Miejsce pobytu: Hosseinabad, prowincja Mazandaran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 2
Sprawca: jej brat
W dniu 1 kwietnia na polach ryżowych wokół wsi Hosseinabad w irańskiej prowincji Mazandaran znaleziono pozbawione życia ciało 33-letniej Sary Shadifar.

Rzecznik policji Safdar Eslami powiedział, że została ona zabita około 20 dni wcześniej przez "jednego ze swoich bliskich krewnych".

Według doniesień mediów, morderstwa dokonał jej brat, ponieważ po dwóch nieudanych małżeństwach Sara planowała wbrew woli rodziny wyemigrować z dwójką dzieci do Turcji.

W Iranie co roku ponad 400 kobiet zostaje zamordowanych z powodu "honoru". Wyroki więzienia za zabójstwa honorowe są wyjątkowo niskie i wynoszą od trzech do pięciu lat, co wynika ze specjalnego, inspirowanego szariatem ustawodawstwa, które zezwala na zabójstwa honorowe.

W 2021 roku Sudan i Syria zniosły artykuły prawa zezwalające na zabójstwa honorowe, dostosowując swoje prawo do prawa społeczności międzynarodowej.

Sędziowie w Unii Europejskiej uznają zabójstwo drugiego człowieka z powodu "honoru" za okoliczność obciążającą. Sprawcy zabójstw honorowych w UE otrzymują długie wyroki więzienia, co ma na celu zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .