Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Faezeh Maleki
ur. 1999 r.
zwolniony: 3 października 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Korkoreh (prowincja kurdyjska, Iran)
Pochodzenie: Iran
Dzieci: brak
Sprawca: oskarżony jest jej ojciec Habibollah Maleki
W sobotę, 2 października, o 22:30, 22-letnia Faezeh Maleki została przyjęta do szpitala Kosar w Sanandaj, Iran, z ciężkimi oparzeniami. Co najmniej 85 procent jej ciała zostało poparzone, a ona sama zmarła na skutek odniesionych obrażeń dzień później.

W niedzielę dr Iman Navabi opublikował wiadomość na swojej stronie na Instagramie: "Jej ojciec spalił 85% jej ciała benzyną tylko dlatego, że miała chłopaka. Nie udostępnię jej zdjęć ze względu na ciężkość jej obrażeń".

Obrońcy praw kobiet twierdzą, że Faezeh Maleki, która niedawno rozwiodła się z mężem, była ofiarą rzekomego zabójstwa honorowego.

Aktywiści oskarżają ojca Maleki o oblanie jej benzyną i podpalenie w rodzinnym ogrodzie we wsi Dolatabad w prowincji Kurdystan.

Śmierć Maleki 3 października doprowadziła do niewielkich, ale rzadkich protestów w miastach Kurdystanu, w których protestujące kobiety domagały się od władz sądowych przeprowadzenia profesjonalnego śledztwa w sprawie jej śmierci.

Według aktywistów, Maleki w chwili śmierci miała chłopaka. W niektórych konserwatywnych obszarach wiejskich irańskie dziewczęta i kobiety, które wchodzą w związki z mężczyznami poza małżeństwem, są obiektem przemocy, czasami kończącej się śmiercią.

Chłopak Meleki powiedział, że była ona pełna życia i nie była typem samobójcy. Sąsiedzi donoszą, że Meleki wielokrotnie krzyczała: "Mój ojciec mnie podpalił".

Rodzina Maleki utrzymuje, że cierpiała ona na depresję i podpaliła się, co odrzuca jej rzekomy chłopak. Rodzina twierdzi również, że ojciec Maleki, Habibollah Maleki, doznał poparzeń twarzy i rąk, gdy próbował ratować córkę.

"Jej ojciec podpalił ją, ale teraz jej ojciec i rodzina chcą udawać, że Faezeh sama się podpaliła" - powiedział pracownik szpitala.

Lekarz sądowy stwierdził, że skoro nie ma prywatnego powoda, nic nie można zrobić z sądowym śledztwem i skargą.

Dr Iman Nabavi musiał usunąć swój post na Instagramie pod presją i groźbami ze strony sił bezpieczeństwa. Mohammad Jabbari, prokurator z Sanandaj, również ogłosił, że działanie Imana Nabaviego polegające na opublikowaniu tego postu jest rodzajem przestępstwa.

W naszych archiwach mamy już wiele historii zabójstw honorowych. Habibollah Maleki nie byłby pierwszym mordercą, który doznał obrażeń podczas dokonywania tego zabójstwa. Chętnie przyjmiemy wszelkie tropy!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .