Śledztwo w sprawie "zabójstwa dla honoru" 34-letniej Afganki z Berlina

Maryam
Urodzony: 1987
Zamordowana: 13 lipca 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Bawaria
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 1 dziewczynka, 1 chłopiec (9 i 13 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawcy: jej bracia Seyed i Sayed (22 i 25 lat)
13 lipca 2021 roku 2 afgańskich braci zamordowało swoją 34-letnią siostrę. Siostra mieszkała z dwójką dzieci w domu dla uchodźców w Berlinie-Lichtenbergu od około 2 lat. Podobno już wcześniej dochodziło do zastraszania i gróźb.

Sayed i Seyed przywieźli ciało siostry w walizce pociągiem z Berlina do Bawarii, gdzie mieszka starszy brat. Tam została zakopana w dziurze w ziemi. Znaleziono ją na początku sierpnia. Policja przeanalizowała bilingi telefonów komórkowych braci. Ponadto żona jednego ze sprawców została uwikłana w sprzeczności podczas przesłuchania.

Bracia zostali aresztowani w Berlinie. Rzekomo nie podobał im się styl życia starszej siostry, który obejmował nienoszenie chusty poza domem uchodźców, nakładanie makijażu i rozwód - przypuszczalnie z przymusowego małżeństwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .