Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Qamar
urodzony: 1994
zamordowany: 19 stycznia 2020
Lokalizacja: Al-Kharj (Arabia Saudyjska)
Pochodzenie: Saudyjski
Dzieci: brak
Sprawcy: Przypuszczalnie jej bracia Ahmed i Nasser (obaj w wieku 30 lat)
W połowie stycznia, wrzawa powstaje na Twitterze z powodu tweetów z Manal po raz pierwszy prosząc o pomoc w poszukiwaniu jej siostry Qamar i później otwarcie oskarżając jej braci Ahmed i Nasser zaangażowania w morderstwo, ponieważ Qamar otworzył publiczny Snapchat.

W nagraniu wideo ich matka mówi, że jej córka została zabita bez sprawiedliwości i prosi saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana o sprawiedliwość dla jej córki. Ona narzeka, że policja skonfiskowała telefon Manal z powodu tweeta i sugeruje, że policja jest bardziej zajęta zapobieganiem negatywnemu portretowi Arabii Saudyjskiej w mediach niż rozwiązywaniem morderstwa.

Manal została zatrzymana i przetrzymywana przez policję oraz zmuszona do oddania swojego telefonu. Policja skasowała kilka tweetów, funkcjonariusze kazali jej bezskutecznie błagać o odzyskanie telefonu. Kazali jej nie tweetować więcej o tej sprawie. Ich matka zastanawia się, skąd gliniarze mają tyle odwagi, żeby to robić?

W związku z całym zamieszaniem wokół złego traktowania Manal, władze zareagowały i potwierdziły, że dokonano dwóch aresztowań w związku ze śmiercią Qamar.

Policja wydała pisemne oświadczenie, które zawierało następujące fragmenty: "Siły bezpieczeństwa policji gubernatorstwa Al-Kharj otrzymały 19 stycznia zgłoszenie od obywatela o zaginięciu młodej kobiety w wieku 26 lat.
"Wyniki wstępnych procedur dochodzeniowych pokazują, że jej ciało zostało znalezione na pustyni, 10 km od gubernatorstwa. Dwóch obywateli w wieku około 30 lat zostało aresztowanych pod zarzutem udziału w incydencie, który spowodował jej zaginięcie i śmierć."

Reakcje na Twitterze pokazują obraz społeczeństwa mającego dość traktowania przez władze morderców kobiet z pobłażliwością i łaską, podczas gdy "sygnaliści" zabójstw honorowych, którzy po prostu stają w obronie sprawiedliwości, są przez władze traktowani bezwzględnie i okrutnie.

Obrońcy praw człowieka w Arabii Saudyjskiej są szczególnie pesymistyczni, jeśli chodzi o wymierzenie sprawiedliwości Qamarowi i spodziewają się, że sprawcy trafią do więzienia na maksymalnie 3 lata.

Nasze oczekiwania są takie, że Arabia Saudyjska jako kraj arcykonserwatywny będzie ostatnim krajem na świecie, który dostosuje swoje prawa i przepisy do prawa międzynarodowego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .