Nowożeńcy zastrzeleni w meczecie Jhelum w pakistańskim Pendżabie

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rahman Rasool i Saffa
Wiek: -
Zastrzeleni: 21 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Jhelum, Pendżab
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawcy: jej rodzina
Nowożeńcy Rahman Rasool i Saffa zostali zastrzeleni w meczecie w Jhelum w północnej prowincji Pendżab w Pakistanie w środę 18 października 2023 roku. Para schroniła się w meczecie w obawie o swoje życie po niedawnym ślubie z wyboru. Kilka dni po ślubie rodzina dziewczyny zaprosiła ich na pojednanie, ale para, wyczuwając zagrożenie, uciekła na dziedziniec meczetu w pobliżu autostrady.

Pomimo świętości meczetu, rodzina dziewczyny nie powstrzymała się i bezlitośnie zastrzeliła Rahmana Rasoola i Saffę. Ich ciała zostały odkryte przez miejscowego pasterza, który natychmiast zgłosił ten makabryczny incydent władzom.

Policja zabrała ciała do aresztu i wszczęła śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa. Sprawcom, krewnym dziewczyny, udało się uciec.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .