"Nie jesteśmy w Iraku", mówi prokurator w niemieckim sądzie

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hezha
Urodzony: 2006 r.
Proces: styczeń 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Augsburg
Pochodzenie: Yazidi / Irak
Dzieci: brak
Sprawcy: jej ojciec Feras B. (w wieku 44 lat w momencie popełnienia przestępstwa) i jej brat Shamil (w wieku 23 lat)
Nie, to nie jest zabójstwo honorowe. Ale ta historia dobrze ilustruje kwestię zabójstw honorowych i równoległego społeczeństwa i jest warta opowiedzenia.

16-letnia Yazidi zakochała się w tureckim muzułmaninie. Jej rodzina postanawia ją zabić. Ojciec ma 44 lata, syn 23; chcą, aby wyglądało to na samobójstwo. Córka zostaje zmuszona do napisania listu pożegnalnego.

Dziewczyna szuka ochrony w agencji opieki nad młodzieżą i zostaje objęta nadzorem. Przemoc wobec niej rozpoczęła się, gdy miała 12 lat, tj. gdy weszła w okres dojrzewania.

W maju 2022 r. ojciec zostaje poproszony o rozmowę w Biurze Opieki nad Młodzieżą. Tam mówi: "Odetnę jej głowę. A jeśli nie mogę tego zrobić, jest 500 innych Jazydów, którzy zrobią to za mnie". Uwaga: Odcięcie głowy jest bardziej "szariackie" niż jazydzkie. Rodzina pochodzi z Iraku, ojciec przebywa w Niemczech od około 15 lat, ma 10 dzieci (7 chłopców, 3 dziewczynki), współoskarżony syn ma niemiecki paszport. Ojciec miał romans z Niemką.

W styczniu 2023 r. w Sądzie Rejonowym w Augsburgu rozpoczyna się proces w sprawie gróźb oraz licznych napaści fizycznych i psychicznych. W marcu ojciec i syn zostali skazani na 3 lata i 8 miesięcy więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, groźby i inne przestępstwa. Obie strony będą się odwoływać.

Zróbmy listę: Zabicie własnej córki, przemoc w rodzinie, odrąbywanie głów, planowanie w rodzinie, brak poszanowania praw dziewczyny lub kobiety, ignorowanie niemieckiego prawa i mocne przekonanie, że zabijając córkę robią coś dobrego, a mianowicie przywracają honor rodziny - to typowe aspekty zabójstwa honorowego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , , .