Kiedy Kuwejt zniesie artykuł 153?

"Dobry przykład jest łatwy do naśladowania" to jedno z wielu powiedzeń języka holenderskiego. W Kuwejcie ludzie nie znają tego starego holenderskiego wyrażenia i cenią sobie przede wszystkim wiedzę, którą można znaleźć w starożytnych "świętych" księgach. Dlatego też kuwejckie władze wprowadziły kiedyś artykuły prawa 153 i 182, które są dokładnie zgodne ze "świętymi" pismami. W rezultacie za zabicie żony, córki lub siostry, która zrobiła coś złego, np. dopuściła się cudzołóstwa, grozi wyjątkowo niska kara więzienia, wynosząca zaledwie 3 lata i/lub niska grzywna w wysokości 39 euro. Kuwaitańskie władze walczą o to, by pójść za dobrym przykładem Syrii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tunezji i Libanu, które już zdecydowały się na zniesienie tego typu niesprawiedliwych specjalnych praw mających na celu obniżenie kar za zabijanie lub maltretowanie kobiet. Kraje te argumentowały to chęcią dostosowania swojego prawa do prawa obowiązującego w społeczności międzynarodowej. Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że postrzegana szansa bycia złapanym i poziom kary odgrywają rolę w praktyce zabójstw honorowych. W Iranie znane są historie ojców, którzy przed zabójstwem córki konsultowali się z prawnikiem kryminalistą, aby uzyskać potwierdzenie, że kara za zabicie córki wynosi tylko 3 lata. Jeśli władze Kuwejtu i Iranu naprawdę chcą skutecznie walczyć z zabójstwami honorowymi, konieczne jest, aby najpierw zlikwidowały wszystkie specjalne prawa, które mają chronić zabójców honorowych przed otrzymaniem sprawiedliwych wyroków.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , .