Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sati K. i Muharrem K.
ur.: 1970, 1973
zastrzelony: 17 czerwca 2021
. Miejsce pobytu: Espelkamp (NRW)
. Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 3 lub 4 (w wieku 18-29 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej były mąż Ercan K. (w chwili popełnienia zbrodni 52 lata)
Sati i Ercan mają 3 lub 4 dorosłych dzieci i mieszkają w Diepenau (Dolna Saksonia). Sati rozwodzi się i wyprowadza z dziećmi, Ercan zaczyna ją prześladować. Podany zawód to murarz.

16 czerwca 2021 r. Sati jest umówiona z prawnikiem na rozwód. Aby chronić Sati, jej brat Muharrem jest następnego dnia w jej mieszkaniu w Espelkamp (NRW). Były mąż włamuje się i strzela do brata. Sati ucieka na ulicę, były mąż strzela do niej 100 metrów od domu.

Sąsiedzi dzwonią na policję. W mieszkaniu znajdują ciało brata, a na ulicy ciężko ranną Sati. Wkrótce potem umiera na miejscu.

Ercan początkowo barykaduje się w swoim domu w Diepenau (Dolna Saksonia), ale potem zostaje aresztowany.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .