Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ahlam
urodzony: 1990
zamordowany: 17 lipca 2020 r.
Rezydencja: Amman, Jordania
Pochodzenie: Jordan
Dzieciaki: -
Perpetrator: jej ojciec
Ahlam, jordańska dziewczyna po trzydziestce, była wykorzystywana przez rodzinę, a kiedy poprosiła policję o pomoc, gliniarze uznali, że wystarczy, że jej rodzina obiecała, że będzie lepiej. Przemoc wobec Ahlamu trwała nadal.

17 lipca 2020 r. o godzinie 9 wieczorem sąsiedzi usłyszeli krzyki, zobaczyli Ahlam biegnącą po ulicy pokrytą krwią i próbowali uciec od rodziny błagając matkę o pomoc.

Jej głowa zostałaby roztrzaskana przez ojca cegłą, /sąsiedzi, którzy chcieliby pomóc, byliby trzymani w zatoce przez jej braci. Po morderstwie ojciec podobno wypił filiżankę herbaty ze zwłokami i otrzymał gratulacje od swoich braci.

W Jordanii nadal istnieje szereg artykułów prawnych, które zapewniają, że sprawcy przestępstw honorowych są karani szczególnie lekko.

Zadowoleni bylibyśmy z wskazówek! Aby wysłać e-mail bezpośrednio do nas możesz po prostu kliknąć tutaj

Przestępstwa honorowe zgodnie z prawem jordańskim

Na mocy art. 340 każdy mężczyzna, który zamordował swoją żonę lub jedną z członkiń rodziny, może liczyć na zmniejszenie kary, jeśli zrobił to po złapaniu jej na cudzołóstwie. Przed zmianą z 2001 r. art. 340 przewidywał całkowite zwolnienie z kary w pewnych okolicznościach, chociaż rzadko się na niego powoływał. W celu uczynienia tej ustawy "neutralną pod względem płci", w 2001 r. dodano drugą klauzulę, aby zapewnić, że napastniczki będą mogły otrzymać taką samą redukcję kary.

Wydajne wyłączenie: art. 98

Częścią kodeksu karnego najczęściej przywoływaną przez sprawców zabójstw honorowych jest artykuł 98. Ustawa ta przewiduje zmniejszenie kary dla przestępcy (obu płci), który popełnił przestępstwo w "stanie wielkiego gniewu" w wyniku bezprawnego i niebezpiecznego czynu popełnionego przez ofiarę.

Popowiadamy się za zniesieniem tych artykułów prawa. Zabójstwa honorowe powinny być postrzegane jako okoliczność obciążająca w Jordanii, podobnie jak we wszystkich państwach członkowskich UE, a lokalna policja powinna przedstawiać sędziom wszystkich sprawców zabójstw honorowych na podstawie rzeczywistej historii.

Jordan powinien wykorzystać swoje ustawodawstwo, aby połączyć się z bardziej rozwiniętymi krajami i ponownie rozważyć szczególną pozycję sprawców zabójstw honorowych w celu skutecznego zwalczania tego zjawiska.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , .