Honorowe zabójstwo w Rabacie (Iran): 16-latka zamordowana przez ojca

caret-down caret-up caret-left caret-right
Haydeh Hassanzadeh
Wiek: 16 lat
zabita: czerwiec, 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Rabat, Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: ojciec Omid Hassanzadeh
16-letnia Haydeh Hassanzadeh z Rabatu została brutalnie zamordowana przez własną rodzinę pod pretekstem tego, co uważa się za honor. Według Hengaw, 18 września ciało Haydeh Hassanzadeh, cztery miesiące po jej zabójstwie, zostało odkryte przez mieszkańców podczas spuszczania wody z tamy w mieście Sardasht. Znaleziono ją ze stopami przywiązanymi do cementowego bloku i zaklejonymi taśmą rękami, oczami i ustami. Zaginęła w czerwcu tego roku. Jej rodzina twierdziła, że córka opuściła Iran, aby ukryć morderstwo.

Według poinformowanych źródeł, Omid Hassanzadeh, ojciec 16-letniej ofiary, jest obecnie aresztowany i przyznał się do zabójstwa córki. Powodem zabójstwa Hayede był jej późny powrót do domu, co zostało określone jako motyw związany z honorem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .