Historia zabójstw honorowych

Stefanie Celik i jej matka Karin (przeżyły)
Urodzony: 1980 (1952)
zasztyletowana na śmierć: 18 października 2004 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy, Sprawca: Turcja
Dzieci: 2 córki (3 i 6 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej mąż Mahmut Celik (28 lat)
W 1998 roku Mahmut i Stefanie (niektóre gazety piszą Steffanie) biorą ślub. Daje to Mahmutowi prawo do pobytu. Nie ma on jednak niemieckiego paszportu. Stefanie wnosi do małżeństwa córkę. Oboje mają drugą córkę.

Mahmut jest agresywny, często wzywana jest policja. Przez krótki czas w 2002 roku Stefanie przebywa w schronisku dla kobiet. W sierpniu 2004 roku dostaje zakaz zbliżania się. Mahmut nie ma już wstępu do mieszkania rodziny. Kilkakrotnie grozi, że ją zabije.

18 października 2004 roku Mahmut zabija żonę nożem w barze w Prenzlauer Berg - prawdopodobnie na oczach ich trzyletniej córki. Atakuje również swoją teściową Karin (52 lata), ale ta przeżywa w szpitalu z ciężkimi obrażeniami.

W całym kraju rozpoczęła się obława na Mahmuta Celika. Policja zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie grozi matce zabitego i córkom sprawcy.

Trzy dni po zbrodni Mahmut oddaje się w ręce policji. Podczas procesu milczy. Świadek twierdzi, że po zbrodni sprawca powiedział mu, że uratował jego honor.

W maju 2005 roku Mahmut zostaje skazany na dożywocie - za zabójstwo, usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .