Historia zabójstw honorowych

Kemal
Urodzony: 1977
zasztyletowany na śmierć: 12 października 2004 r.
Miejsce zamieszkania: Esslingen am Neckar
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: być może 1 dziecko w Turcji
Sprawca: Özhan Kepenek, brat swojej dziewczyny, 18 lat w chwili popełnienia zbrodni, urodzony i wychowany w Niemczech
To zabójstwo honorowe jest zabójstwem człowieka. Jest ono rzadkie, ale zdarza się.

Zaczyna się od tego, że siostra Özhana, Filiz Kepenek, i jej mąż (którzy mają razem dwoje dzieci) dążą do polubownego rozwodu. Oboje mają już nowych partnerów. Ale młodszy brat Filiz, Özhan, nie może pogodzić się z tą decyzją. Aby zyskać szacunek w rodzinie, chce skonfrontować się z 27-letnim nowym chłopakiem siostry. Wtedy zabija Kemala ponad 40 ciosami nożem. Wczesnym rankiem 12 października turecki sprzedawca znajduje zwłoki swojego pracownika. Filiz ukrywa się.

W kwietniu 2005 roku Özhan zostaje skazany na dziewięć lat więzienia, o rok mniej niż wynosi maksymalny wymiar kary w systemie sądownictwa dla nieletnich. Sędzia wspomina również o systemie rodzinnym: od czasu wczesnej śmierci ojca najstarszy brat reprezentowałby na zewnątrz reputację konserwatywnej rodziny. Psychiatra dla nieletnich ocenił, że chłopak chciał zrobić z siebie bohatera, poświęcając się dla rodziny.

Wtedy rada regionalna Stuttgartu nakazała wydalenie przestępcy. Özhan nie chce jednak jechać do Turcji i broni się w lipcu 2008 roku, argumentując, że nie ma niebezpieczeństwa, iż ponownie popełni przestępstwo. Co więcej, czuje się związany z rodziną.

Jest wiele przypadków, w których zabójcy honorowi otwarcie przyznają, że nie szanują niemieckiego prawa. Ale jeśli jest to dla nich korzystne, oni lub ich rodziny szybko idą do sądu. W przypadku Özhana sprawa zakończyła się jednak niepowodzeniem w Sądzie Administracyjnym w Stuttgarcie. W sierpniu 2008 roku sąd orzekł, że morderca może zostać deportowany.

Ale sprawy potoczyły się inaczej: w marcu 2010 roku Özhan został zwolniony i odwołał się do sądu administracyjnego. Ma teraz prawo pozostać w Niemczech do końca okresu próbnego w 2013 roku - jeśli nie popełni poważnego przestępstwa. Teraz jednak chce się ożenić z niemiecko-turecką kobietą i założyć rodzinę, co również utrudnia lub uniemożliwia deportację w przypadku popełnienia kolejnych przestępstw. Nie mówiąc już o zagrożeniu dla jego żony i ewentualnych córek.

Ponieważ Özhan spędził ostatnie kilka lat w więzieniu, można przypuszczać, że jego rodzina szukała dla niego narzeczonej z niemieckim paszportem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , .