Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sevgi I.
ur. 1982 r.
zasztyletowany na śmierć: 16 listopada 2006 r.
Miejsce zamieszkania: Wiesbaden
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 4-letnia córka w chwili popełnienia zbrodni
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Tuncay I. (27 lat), od kilku lat mieszkał w Niemczech
Sevgi urodziła się w Niemczech i wychowała w Wiesbaden. Ukończyła Realschule i odbywa staż jako asystentka prawna. Uważa się, że została wydana za mąż za krewnego w Sylwestra 2000/2001 podczas wakacji w Turcji. Tuncay przyjeżdża do Niemiec, ale nigdy nie uczy się języka. Zamiast tego - jak się mówi - uprawia hazard i pije. Ich córka rodzi się w 2002 roku.

Już wkrótce Sevgi chce rozwodu. Jej mąż jest agresywny i szybko zwraca na siebie uwagę policji. Jesienią 2006 r. wprowadza zakaz zbliżania się do niej i ich córki, w związku z czym Tuncay nie może już przebywać w jej pobliżu.

Nie podporządkowuje się i musi pozostać w areszcie przez trzy dni. W oświadczeniu Sevgi mówi, że boi się, że ją zabije. Otrzymuje prawo pobytu dla swojej córki.

W listopadzie 2006 roku (a więc jeszcze w czasie, gdy obowiązuje ją zakaz zbliżania się) Sevgi siedzi z córką w biurze, prawdopodobnie jej nowego chłopaka. Tuncay wyważa od zewnątrz szklane drzwi i zabija swoją żonę 10, 16 lub 18 ciosami nożem na oczach ich czteroletniej córki. Gdy matka wykrwawia się na śmierć, on zabiera dziewczynkę i ucieka. Sevgi jest jednak w stanie podać nazwisko sprawcy policji, która się spieszy. Co więcej, są świadkowie, którzy go obserwowali.

Tuncay ucieka do restauracji, w której pracuje jako kucharz. Tam zostawia swoją córkę. Później zostaje aresztowany w kawiarni w Moguncji. Początkowo zaprzecza, że popełnił przestępstwo. Według innych relacji odmawia składania zeznań. W pewnym momencie przyznaje się, ale twierdzi, że nie pamięta zbrodni. Podczas przesłuchania mówi jednak: "Nie jestem z tego powodu szczęśliwy, ale też nie jestem smutny. Sprawiło mi to wiele problemów". Nawet podczas procesu nie okazuje skruchy. Jeszcze w areszcie pisze list do ojca, w którym pisze, że jego żona otrzymała karę, na którą zasłużyła.

Tuncay zostaje skazany w lipcu 2007 roku na czternaście lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Obrona odwołuje się do Federalnego Sądu Najwyższego. Córka zostaje umieszczona w rodzinie zastępczej. Kiedy ojciec wyjdzie na wolność, będzie miała 18 lat (zakładając, że odsiedzi cały wyrok). Jeśli do tego czasu nie będzie żyła według jego wartości, również może być w niebezpieczeństwie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Wiesbadener Kurier i FAZ informowały o tej sprawie. Niestety, teksty nie są już dostępne online.
Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .